The MDI Relays - 4/27/2013
An Island Tradition
Mt. Desert Island High School
Results
Girls - Team Rankings - 22 Events Scored
===============================================================================
1) Brewer High School 115.50 2) Hampden Academy 97
3) Old Town High School 86 4) Mt. Desert Island HS 69
5) Belfast Area High School 67.50 6) Orono High School 64
7) Caribou High School 61 8) John Bapst Memorial HS 53
9) Fort Fairfield HS 28 10) Foxcroft Academy 16
11) Hermon High School 13 12) Central High School 8
13) Calais High School ns
Event 1 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
MDI Relays: R 26.87 5/22/2004 Olivia Alford, Orono
MDI Facility: M 25.97 5/26/2006 Danielle Hutchins, MDI
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Teal Jackson SR Brewer 25.46 4 10 (Meet/Facility Record)
2 Cassidy Hill FR Belfast 26.44 4 8
3 Krystal Grant FR Hampden 27.35 4 6
4 Fern Morrison SO Foxcroft 28.41 4 4
5 Kaylin Rogers JR Hermon 28.64 4 2
6 Megan Howes SO Hermon 28.98 4 1
7 Olivia Sleeper SR Caribou 29.31 4
8 Kayla Ray SO MDI 29.40 4
9 Katie LeBreton SO Central 29.57 3
10 Angie Chen SR Foxcroft 30.10 3
11 Hallie Semmel SR John Bapst 30.30 3
12 Eileen Patton FR Caribou 30.36 3
13 Laurel Rougny JR Central 30.54 3
14 Sydney Wright SO MDI 30.99 3
15 Holly Fortier JR Foxcroft 32.07 2
16 Misty Belanger JR Old Town 32.27 2
17 Mia Smith JR Foxcroft 32.60 2
18 Annie Rich SO Foxcroft 33.01 2
19 Jennifer Clawson FR Foxcroft 33.29 2
20 Chelsey Aptt FR John Bapst 33.44 1
21 Brenan Page FR Caribou 33.50 1
22 Evelyn Henderson SO Foxcroft 34.12 2
23 Lexi Young SO MDI 34.34 2
24 Ivy Dow FR Foxcroft 34.76 1
25 Lydia Zepeda SR Foxcroft 34.83 1
26 Lauren Gregory SR Central 35.72 1
27 Sarah Norberg SO MDI 35.79 2
28 Alissa Comeau SR Calais 36.06 1
29 Monica Hurst JR Central 36.45 1
30 Corrine Berger JR Central 36.67 1
Event 3 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
MDI Relays: R 5:05.78 5/24/2003 Heather Clark, Brewer
MDI Facility: M 4:55.23 6/2/2012 Bethanie Brown, Waterville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kylee Parker SR Hampden 5:34.09 10
2 Adrienne Carmack SR John Bapst 5:36.49 8
3 Olivia Erickson JR MDI 5:37.48 6
4 Waylon Hennggeler SO MDI 5:38.59 4
5 Isabel Erickson JR MDI 5:38.67 2
6 Nerissa Larrabee SO Caribou 5:55.43 1
7 Adrianna Fish FR John Bapst 5:55.43
8 Robyn Larrabee SO Caribou 6:09.47
9 Kristin Macek SO Caribou 6:12.34
10 Glenda Francis FR Calais 6:20.18
11 Seraphina Provenzano SO John Bapst 6:20.24
12 Chelsea Haney SO Caribou 6:23.28
13 Ali Reynolds FR Hermon 6:24.16
14 Ashley Simon JR Hampden 6:28.89
15 Lauren Johns SO John Bapst 6:31.86
16 Felicia Moholland FR Calais 6:34.63
17 Linley Wakeland JR John Bapst 6:40.02
18 Carrissa Brackley SR Old Town 6:43.00
19 Samantha Bullard SR Hermon 6:51.22
20 Lauren Higgins FR Old Town 6:52.44
21 Evelyn Swann JR MDI 6:53.98
22 Sarah Norberg SO MDI 7:24.06
Event 5 Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
MDI Relays: R 16.45 5/24/2003 Mackenzie Rawcliffe, Hampden
MDI Facility: M 14.75 6/6/2009 Chelsey Tewell, York
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Synclaire Tasker JR Brewer 16.61 2 10
2 Katie Cotton SO John Bapst 17.41 2 8
3 Rachel Karp JR Brewer 18.08 2 6
4 Tien Misler SO Hampden 18.26 2 4
5 Anna Carey SO Central 18.79 2 2
6 Sarah Owens SO Ft. Fairfield 19.07 2 1
7 Fern Morrison SO Foxcroft 19.84 2
8 Meredith Prescott SO Hampden 19.97 1
9 Mary Dube FR Hampden 20.66 1
10 Hannah Edgecomb FR MDI 21.18 1
11 Becky Theriault SO Ft. Fairfield 21.62 1
12 Chaya Karunasiri JR Caribou 21.78 1
13 Katherine Reynosa SR Hermon 22.32 2
14 Nicole Lessard JR Central 23.53 1
Event 7 Girls 1600 Meter Race Walk
=======================================================================
MDI Relays: R 8:03.68 4/30/2011 Emily Soderberg, Caribou
MDI Facility: M 7:36.32 6/6/2009 Hannah Saunders, Caribou
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alissa Irving JR Caribou 9:36.84 10
2 Sarah James SO Belfast 9:44.65 8
3 Clara Jeffrey SR Brewer 9:47.86 6
4 Meredith Sleeper SR Caribou 9:52.56 4
5 Jessika Kovach JR Caribou 10:54.50 2
6 Angie Iannazzi SR Hampden 11:22.76 1
7 Taylor Hartley JR Caribou 11:27.16
8 Kate Finnimore FR Caribou 11:27.64
9 Sammy Camy JR Caribou 12:03.00
10 Malari Page JR Caribou 12:04.66
Event 9 Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
MDI Relays: R 47.67 5/22/2004 Katie Andrle, John Bapst
MDI Facility: M 45.58 6/6/2009 Molly Carl, York
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Synclaire Tasker JR Brewer 49.96 2 10
2 Alexa Dufour SR Old Town 51.11 2 8
3 Fern Morrison SO Foxcroft 52.14 2 6
4 Elise Tilton SR John Bapst 53.62 2 4
5 Anna Carey SO Central 54.02 2 2
6 Katie Cotton SO John Bapst 54.24 2 1
7 Janač Libby JR Ft. Fairfield 54.33 2
8 Katherine Reynosa SR Hermon 54.93 1
9 Hanah Phillipon FR John Bapst 59.81 2
10 Chaya Karunasiri JR Caribou 1:00.06 1
11 Nicole Lessard JR Central 1:10.13 1
Event 11 Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
MDI Relays: R 1:49.08 2000 Gorham
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Old Town High School 'A' 1:54.02 2 10
1) Tia Jackson JR 2) Alexa Dufour SR
3) Riley Marquis SR 4) Kelsey Maxim SR
2 Orono High School 'A' 1:55.71 2 8
1) Bella Desisto SO 2) Kayla Marquis SR
3) Elea Kass JR 4) Diana Tyutyunnyk SO
3 Brewer High School 'A' 1:57.58 2 6
1) Emma Nichols JR 2) Emily Illingworth SR
3) Rachel Karp JR 4) Alexis Ireland SR
4 Hampden Academy 'A' 1:57.66 2 4
1) Kerry Quigley SO 2) Hannah Cochran JR
3) Chareeda Rustanavibal JR 4) Krystal Grant FR
5 Old Town High School 'B' 2:03.65 2 2
1) Courtney Nye SO 2) Kayla Day SR
3) Jia-xi Lin FR 4) Julia VanSteenberghe FR
6 Brewer High School 'B' 2:04.63 1 1
1) Hannah Laskey FR 2) Amy Vallance JR
3) Sierra Sinclair SO 4) Megan Hymas FR
7 John Bapst Memorial HS 'A' 2:05.14 2
1) Hallie Semmel SR 2) Miranda Colman FR
3) Katie Cotton SO 4) Elise Tilton SR
8 Fort Fairfield HS 'A' 2:05.69 1
1) Toni Libby SO 2) Sarah Owens SO
3) Shyla Bouchard SO 4) Nicole Giberson JR
9 Hampden Academy 'B' 2:07.03 1
1) Mary Bullock SR 2) Brianna Cota FR
3) Lindsay Oliver FR 4) Catherine Trojecki FR
10 John Bapst Memorial HS 'B' 2:07.67 2
1) Mandy Richard JR 2) Adrienne Carmack SR
3) Adrianna Fish FR 4) Jade Decker JR
11 Calais High School 'A' 2:11.61 1
1) Jenna Grilec SR 2) Felicia Moholland FR
3) Alissa Comeau SR 4) Phyllis Sabattis SR
12 Caribou High School 'A' 2:13.70 2
1) Emilee Susi SO 2) Sammy Camy JR
3) Maggie Cyr FR 4) Elise Gudde SO
13 Foxcroft Academy 'A' 2:14.77 1
1) Evelyn Henderson SO 2) Lydia Zepeda SR
3) Annie Rich SO 4) Mia Smith JR
14 Caribou High School 'B' 2:27.27 1
1) Kate Finnimore FR 2) Hailey Caron FR
3) Brenan Page FR 4) Malari Page JR
15 Central High School 'A' 2:30.26 1
1) Corrine Berger JR 2) Monica Hurst JR
3) Lauren Gregory SR 4) Nicole Lessard JR
Event 13 Girls Distance Medley 4K
=======================================================================
MDI Relays: R 12:40.58 2001 Brewer
School Finals Points
=======================================================================
1 Mt. Desert Island HS 'A' 13:28.05 10
1) Caroline Driscoll SO 2) Nora Hubbell JR
3) Olivia Erickson JR 4) Maggie Painter JR
2 Hampden Academy 'A' 13:42.23 8
1) Elizabeth Labun SO 2) Paige Rainford JR
3) Sarah Tatgenhorst JR 4) Kylee Parker SR
3 Caribou High School 'A' 14:05.48 6
1) Chelsea Bard SR 2) Alissa Randolph SR
3) Olivia Sleeper SR 4) Sarah Doak SO
4 Orono High School 'A' 14:19.62 4
1) Jordan Richards JR 2) Libby Spencer JR
3) Jordan Hernandez FR 4) Lily Koffman SO
5 Brewer High School 'A' 14:37.24 2
1) Emily Howland SO 2) Lucy Feeney SO
3) Alizah Thayer SO 4) Anna Maxsimic SO
6 Belfast Area High School 'A' 15:06.51 1
1) Maria Swebilius SR 2) Kasey McLeod FR
3) Lindsey Ward JR 4) Cassie Howard JR
7 Mt. Desert Island HS 'B' 15:45.59
1) Hannah Edgecomb FR 2) Evelyn Swann JR
3) Isabel Erickson JR 4) Malia Demers SR
8 Orono High School 'B' 16:05.16
1) Ellie Brugiafreddo SR 2) Olivia Fandel FR
3) Holly LaBrecque SO 4) Anna Ellis SO
9 Hermon High School 'A' 16:53.24
1) Samantha Bullard SR 2) Maren Leach JR
3) Mary Estes FR 4) Ali Reynolds FR
Event 15 Girls 4x60 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
MDI Relays: R 41.2h 1999 Bangor
School Finals Points
=======================================================================
1 Fort Fairfield HS 'A' 45.62 10
1) Logan Bubar JR 2) Janač Libby JR
3) Becky Theriault SO 4) Sarah Owens SO
2 Belfast Area High School 'A' 46.97 8
1) Brogan Leppanen SO 2) Allie Njaa SR
3) Hannah Mieden JR 4) Lydia Violette FR
3 Hampden Academy 'A' 47.14 6
1) Tien Misler SO 2) Meredith Prescott SO
3) Megan Morin SO 4) Mary Dube FR
4 Caribou High School 'A' 55.05 4
1) Maggie Cyr FR 2) Chaya Karunasiri JR
3) Mallory Patterson FR 4) Eileen Patton FR
Event 17 Mixed 1200 Sprint Medley COED
==========================================================================
MDI Relays: R 2:47.24 4/28/2012 Brewer
B Valley, A Ireland, T Williams, T Jackson
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Brewer High School 'A' 2:42.69R 3 10 (Meet Record)
1) Evan Lacey SR 2) Synclaire Tasker JR
3) Jeremy Bissell SR 4) Teal Jackson SR
2 Belfast Area High School 'A' 2:48.31 3 8
1) Cassidy Hill FR 2) Marcus Riley JR
3) Kelsey Grass JR 4) Jordan Hill SR
3 Foxcroft Academy 'A' 2:49.23 3 6
1) Donald Boyer SR 2) Angie Chen SR
3) Ryan Wang JR 4) Fern Morrison SO
4 Old Town High School 'A' 2:49.23 3 4
1) Austin Comeau JR 2) Tia Jackson JR
3) Nicolas Boutin SO 4) Kelsey Maxim SR
5 Hampden Academy 'A' 2:52.69 3 2
1) Josh Hoch JR 2) Krystal Grant FR
3) Andrew Toothaker SR 4) Paige Rainford JR
6 Orono High School 'A' 2:57.68 2 1
1) David Frederick SR 2) Lauren Stoops FR
3) Tyler White SR 4) Kayla Marquis SR
7 Belfast Area High School 'B' 2:58.29 2
1) Courtney Drinkwater SR 2) Travis Tufo SR
3) Lexi Nelligan SR 4) Jake Levangie SR
8 Calais High School 'A' 2:59.43 2
1) Cordell Hold JR 2) Jenna Grilec SR
3) Forrest Carle SR 4) Phyllis Sabattis SR
9 Orono High School 'B' 3:00.32 2
1) Jamie Normand JR 2) Bella Desisto SO
3) James O'Neil JR 4) Abby Weigang SO
10 Central High School 'A' 3:00.65 1
1) Jake Garrett SR 2) Christian Duncan SR
3) Remay Burke SR 4) Katie LeBreton SO
11 Fort Fairfield HS 'A' 3:03.30 1
1) Toni Libby SO 2) Noah Bernard JR
3) Nicole Giberson JR 4) Caleb Daigle SO
12 Old Town High School 'B' 3:06.45 2
1) Derek Haas FR 2) Julia VanSteenberghe FR
3) Charles Moody SO 4) Riley Marquis SR
13 Caribou High School 'A' 3:07.49 2
1) Kameron Manter JR 2) Olivia Sleeper SR
3) Ron Lund SR 4) Alissa Randolph SR
14 John Bapst Memorial HS 'A' 3:07.73 3
1) Phillip Faulkingham SR 2) Jade Decker JR
3) Rylan Norris SR 4) Elise Tilton SR
15 Orono High School 'D' 3:13.33 2
1) Einar Loktu SR 2) Ana Eliza Souza Cunha SO
3) Jerome Stevens SO 4) Ally Gonyar SO
16 Mt. Desert Island HS 'A' 3:16.82 2
1) William Miller FR 2) Malia Demers SR
3) Seamus O'Brien JR 4) Nora Hubbell JR
17 John Bapst Memorial HS 'B' 3:20.03 3
1) Sameh Rezk JR 2) Mandy Richard JR
3) Connor Wagner JR 4) Adrienne Carmack SR
18 Calais High School 'B' 3:22.18 1
1) Cody Rohde JR 2) Alissa Comeau SR
3) Trent Stevens SO 4) Glenda Francis FR
19 John Bapst Memorial HS 'C' 3:24.49 3
1) Jake Nosel JR 2) Seraphina Provenzano SO
3) Mike Tormey SO 4) Lauren Johns SO
20 Orono High School 'C' 3:29.54 1
1) Nathan Frederick SO 2) Ellie Brugiafreddo SR
3) Anthony Bottie SO 4) Anna Ellis SO
Event 19 Girls 1600 Sprint Medley FRESHMAN
=======================================================================
MDI Relays: R 4:31.22 2000 Edward Little
School Finals Points
=======================================================================
1 Orono High School 'A' 4:56.17 10
1) Olivia Fandel FR 2) Lauren Stoops FR
3) Allison Pickering FR 4) Jordan Hernandez FR
2 John Bapst Memorial HS 'A' 4:59.01 8
1) Katherine Larochelle FR 2) Hanah Phillipon FR
3) Miranda Colman FR 4) Adrianna Fish FR
3 Mt. Desert Island HS 'A' 5:04.75 6
1) Hannah Edgecomb FR 2) Jennifer Clemens FR
3) Xingyao Chen FR 4) Julia Mace FR
4 Caribou High School 'A' 5:12.70 4
1) Maggie Cyr FR 2) Sara Boyer FR
3) Molly Adams FR 4) Eileen Patton FR
5 Hampden Academy 'A' 5:17.43 2
1) Catherine Trojecki FR 2) Yvonne Marshall FR
3) Brianna Cota FR 4) Bryanna Parker FR
6 Brewer High School 'A' 5:24.09 1
1) Lexie Miller FR 2) Megan Hymas FR
3) Hannah Laskey FR 4) Amber Burris FR
7 Caribou High School 'B' 5:51.83
1) Brenan Page FR 2) Mallory Patterson FR
3) Hailey Caron FR 4) Kate Finnimore FR
-- Old Town High School 'A' DQ
1) Peyton Boucher FR 2) Jasmin Belanger FR
3) Lauren Higgins FR 4) Julia VanSteenberghe FR
Event 21 Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
MDI Relays: R 51.52 1999 Edward Little
MDI Facility: M 50.23 6/6/2009 York
D Clements, S Lomesney, E Mitchell, C Tewell
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brewer High School 'A' 52.80 3 10
1) Emma Nichols JR 2) Alexis Ireland SR
3) Emily Illingworth SR 4) Teal Jackson SR
2 Hampden Academy 'A' 55.61 3 8
1) Kerry Quigley SO 2) Hannah Cochran JR
3) Chareeda Rustanavibal JR 4) Krystal Grant FR
3 John Bapst Memorial HS 'A' 56.17 3 6
1) Hallie Semmel SR 2) Miranda Colman FR
3) Katie Cotton SO 4) Katherine Larochelle FR
4 Old Town High School 'A' 56.93 3 4
1) Jia-xi Lin FR 2) Courtney Nye SO
3) Kayla Day SR 4) Alexa Dufour SR
5 Fort Fairfield HS 'A' 56.96 2 2
1) Janač Libby JR 2) Nicole Giberson JR
3) Logan Bubar JR 4) Sarah Owens SO
6 Belfast Area High School 'A' 57.11 3 1
1) Allie Njaa SR 2) Lydia Violette FR
3) Courtney Drinkwater SR 4) Kristine Mehuren JR
7 Orono High School 'B' 57.23 2
1) Holly LaBrecque SO 2) Ana Eliza Souza Cunha SO
3) Elea Kass JR 4) Sherraiah Grace JR
8 Hampden Academy 'B' 1:00.43 3
1) Taylor Clement FR 2) Yvonne Marshall FR
3) Lindsay Oliver FR 4) Catherine Trojecki FR
9 Caribou High School 'A' 1:00.50 3
1) Emilee Susi SO 2) Maggie Cyr FR
3) Hannah Hebert SR 4) Alissa Randolph SR
10 Brewer High School 'B' 1:01.40 2
1) Sierra Sinclair SO 2) Rachel Largay SO
3) Hanna Anderson SR 4) Victoria Smith SO
11 Foxcroft Academy 'A' 1:01.41 2
1) Holly Fortier JR 2) Mia Smith JR
3) Angie Chen SR 4) Abigail McLeod JR
12 Calais High School 'A' 1:01.59 2
1) Jenna Grilec SR 2)
3) Glenda Francis FR 4) Alissa Comeau SR
13 Old Town High School 'B' 1:01.96 2
1) Brooke Lee SR 2) Hadley Moore FR
3) Josie Robichaud FR 4) Misty Belanger JR
14 Orono High School 'A' 1:02.01 2
1) Libby Spencer JR 2) Jordan Richards JR
3) Ellie Brugiafreddo SR 4) Lily Koffman SO
15 Foxcroft Academy 'B' 1:03.47 1
1) Jennifer Clawson FR 2) Evelyn Henderson SO
3) Annie Rich SO 4) Lydia Zepeda SR
16 Central High School 'B' 1:04.16 1
1) Corrine Berger JR 2) Monica Hurst JR
3) Lauren Gregory SR 4)
17 Caribou High School 'B' 1:06.09 3
1) Sammy Camy JR 2) Hailey Caron FR
3) Brenan Page FR 4) Malari Page JR
18 Brewer High School 'C' 1:10.61 1
1) Jordan Burgess SO 2) Gabby Nickerson JR
3) Emily Reed JR 4) Lexie Miller FR
Event 23 Girls 4x100 Meter Relay SHOT PUT
==========================================================================
MDI Relays: R 1:01.37 5/16/2009 Brewer
C Lopez, J Hodsdon, A Greer, A Keane
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hampden Academy 'A' 1:01.26R 1 10 (Meet Record)
1) Angela Rideout FR 2) Erica Meehan JR
3) Laura Doyon FR 4) Shelby Brown FR
2 Brewer High School 'A' 1:02.22 2 8
1) Taylor Banister SO 2) Candace Doughty JR
3) Morgan Williams SO 4) Cassi Brochu SO
3 Caribou High School 'A' 1:03.02 2 6
1) Jubilee Macleod SR 2) Sara Boyer FR
3) Maddie Staples FR 4) Molly Adams FR
4 Hermon High School 'A' 1:04.83 2 4
1) Casey Whitney SO 2) Lacey Austin JR
3) Vanessa Hope Bean SR 4) Maire Gardner JR
5 Central High School 'A' 1:06.22 2 2
1) Alyson Reynolds SO 2) Lauren Gregory SR
3) Maddie Clarke SO 4) Sierra Laliberty SO
6 Mt. Desert Island HS 'A' 1:07.71 1 1
1) Delia Hallet FR 2) Mairi Mannring FR
3) Lexi Young SO 4) Evelyn Swann JR
7 Belfast Area High School 'A' 1:10.69 2
1) Hannah Bailey JR 2) Brianna Flagg SR
3) Jashelle Hall FR 4) Nancy Joslen JR
8 Orono High School 'A' 1:11.37 1
1) McKenzie Peterson FR 2) Kira Strout SO
3) Michelle Baker JR 4) Ally Gonyar SO
Event 25 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
MDI Relays: R 9:58.51 5/24/2003 Hampden
Ballentine, Gerasi, Estes, Farley
MDI Facility: M 9:44.36 6/2/2012 MDI
O Erickson, M Painter, M Demers, I Ericksonn
School Finals Points
=======================================================================
1 Mt. Desert Island HS 'A' 10:50.62 10
1) Waylon Hennggeler SO 2) Sydney Wright SO
3) Maggie Painter JR 4) Caroline Driscoll SO
2 Hampden Academy 'A' 11:04.67 8
1) Elizabeth Labun SO 2) Erin Jeter JR
3) Sarah Tatgenhorst JR 4) Kylee Parker SR
3 Belfast Area High School 'A' 11:21.10 6
1) Cassie Howard JR 2) Maria Swebilius SR
3) Brogan Leppanen SO 4) Romy Carpenter JR
4 Caribou High School 'A' 11:28.89 4
1) Chelsea Bard SR 2) Nerissa Larrabee SO
3) Robyn Larrabee SO 4) Kristin Macek SO
5 Brewer High School 'A' 11:36.05 2
1) Emily Howland SO 2) Anna Maxsimic SO
3) Amber Burris FR 4) Alizah Thayer SO
6 Caribou High School 'B' 12:38.16 1
1) Jessika Kovach JR 2) Elise Gudde SO
3) Chelsea Haney SO 4) Alissa Irving JR
7 Fort Fairfield HS 'A' 12:42.97
1) Lillian Ashby FR 2) Megan Jellison SO
3) Becky Theriault SO 4) Shyla Bouchard SO
8 Hermon High School 'A' 13:12.65
1) Ali Reynolds FR 2) Mary Estes FR
3) Samantha Bullard SR 4) Maren Leach JR
Event 27 Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
MDI Relays: R 4:20.81 2000 Gorham
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Belfast Area High School 'A' 4:43.43 2 10
1) Courtney Drinkwater SR 2) Kristine Mehuren JR
3) Cassidy Hill FR 4) Kelsey Grass JR
2 Orono High School 'A' 4:43.46 2 8
1) Lauren Stoops FR 2) Diana Tyutyunnyk SO
3) Abby Weigang SO 4) Kayla Marquis SR
3 Old Town High School 'A' 4:45.45 2 6
1) Kayla Day SR 2) Julia VanSteenberghe FR
3) Riley Marquis SR 4) Kelsey Maxim SR
4 Caribou High School 'A' 4:48.14 2 4
1) Alissa Randolph SR 2) Eileen Patton FR
3) Olivia Sleeper SR 4) Sarah Doak SO
5 Orono High School 'B' 4:48.47 2 2
1) Ana Eliza Souza Cunha SO 2) Elea Kass JR
3) Jordan Richards JR 4) Lily Koffman SO
6 Brewer High School 'A' 5:05.42 2 1
1) Emily Illingworth SR 2) Emma Nichols JR
3) Amy Vallance JR 4) Lucy Feeney SO
7 Calais High School 'A' 5:07.21 1
1) Jenna Grilec SR 2) Alissa Comeau SR
3) Felicia Moholland FR 4) Phyllis Sabattis SR
8 Hampden Academy 'A' 5:09.44 2
1) Chareeda Rustanavibal JR 2) Hannah Cochran JR
3) Erica Meehan JR 4) Meredith Prescott SO
9 Orono High School 'C' 5:17.63 1
1) Holly LaBrecque SO 2) Patty Gispert SR
3) Jordan Hernandez FR 4) Libby Spencer JR
10 Hampden Academy 'B' 5:23.25 1
1) Mary Bullock SR 2) Taylor Clement FR
3) Angie Iannazzi SR 4) Sarah Richards FR
11 Old Town High School 'B' 5:40.32 1
1) Misty Belanger JR 2) Josie Robichaud FR
3) Courtney Nye SO 4) Carrissa Brackley SR
12 Mt. Desert Island HS 'A' 5:42.89 1
1) Evelyn Swann JR 2) Caroline Driscoll SO
3) Lexi Young SO 4) Xingyao Chen FR
Event 29 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
MDI Relays: R 4:13.4h 1985 Bangor
MDI Facility: M 4:05.39 6/6/2009 York
D Clements, N Taylor, M Swiatek, M Carl
School Finals Points
=======================================================================
1 Old Town High School 'A' 4:21.90 10
1) Tia Jackson JR 2) Alexa Dufour SR
3) Riley Marquis SR 4) Kelsey Maxim SR
2 Mt. Desert Island HS 'A' 4:32.10 8
1) Kayla Ray SO 2) Julia Mace FR
3) Nora Hubbell JR 4) Sydney Wright SO
3 Belfast Area High School 'A' 4:32.86 6
1) Allie Njaa SR 2) Cassidy Hill FR
3) Kelsey Grass JR 4) Lexi Nelligan SR
4 Hampden Academy 'A' 4:36.25 4
1) Elizabeth Labun SO 2) Paige Rainford JR
3) Sarah Tatgenhorst JR 4) Kylee Parker SR
5 Caribou High School 'A' 5:04.43 2
1) Molly Adams FR 2) Chelsea Haney SO
3) Elise Gudde SO 4) Kristin Macek SO
6 Brewer High School 'A' 5:07.37 1
1) Lucy Feeney SO 2) Rachel Howland JR
3) Taylor Roy JR 4) Mary Chessa SO
Event 31 Girls Pole Vault TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 26-00 2002 Brewer
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Orono A Abby Weigang/Allison Pickering/Kayla Marquis 26-00.00 10 (Ties Meet Record)
2 Old Town A Old Town 19-06.00 8
3 Orono B Orono 17-06.00 6
4 Belfast A Belfast 15-00.00 4
5 Caribou A Caribou 6-06.00 2
Event 33 Girls High Jump TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 15-00 1986 Bangor
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Old Town A Christine Pollard/Tia Jackson/Kate Rawson 14-01.50 10
2 Mt. Desert A MDI 13-10.00 8
3 Caribou A Caribou 13-04.00 6
4 Hampden A Hampden 13-02.00 4
5 Brewer A Brewer 13-00.00 1.50
5 Belfast A Belfast 13-00.00 1.50
7 Hernon A Hermon 12-08.00
8 Foxcroft A Foxcroft 12-04.00
Event 35 Girls Long Jump TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 46-02.25 2002 Edward Little
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brewer A Teal Jackson/Hannah Laskey/Alexis Ireland 41-04.50 10
2 Mt. Desert A MDI 41-02.25 8
3 Hampden A Hampden 40-10.00 6
4 Orono A Orono 40-02.75 4
5 Old Town A Old Town 39-04.75 2
6 Caribou A Caribou 39-01.50 1
7 Orono B Orono 38-10.25
8 Hernon A Hermon 38-10.00
9 Old Town B Old Town 35-05.00
10 Hampden B Hampden 33-07.25
11 Old Town C Old Town 31-06.25
12 Hermon B Hermon 29-07.00
13 Ft. Fairfield A Ft. Fairfield 25-11.50
14 Belfast A Belfast 24-06.50
15 Foxcroft A Foxcroft 22-03.50
Event 37 Girls Triple Jump TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 100-03.25 1999 Edward Little
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brewer A Synclaire Tasker/Rachel Karp/Emma Nichols 92-01.75 10
2 Hampden A Hampden 90-00.75 8
3 Mt. Desert A MDI 87-08.50 6
4 Caribou A Caribou 85-08.00 4
5 John Bapst A John Bapst 85-00.75 2
6 Ft. Fairfield A Ft. Fairfield 82-04.25 1
7 Old Town A Old Town 82-01.50
8 Hampden B Hampden 81-05.00
9 Belfast A Belfast 72-03.50
Event 39 Girls Discus Throw TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 302-00 1999 Orono
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 John Bapst A Katherine Larochelle/Megan True/Jessica Krueger 219-00 10
2 Old Town A Old Town 214-05 8
3 Ft. Fairfield A Ft. Fairfield 210-06 6
4 Belfast A Belfast 209-00 4
5 Central A Central 201-02 2
6 Hernon A Hermon 195-11 1
7 Brewer A Brewer 189-10
8 Ft. Fairfield B Ft. Fairfield 185-06
9 Caribou A Caribou 184-00
10 Orono A Orono 154-08
11 Central B Central 150-10
12 Mt. Desert A MDI 150-08
13 Brewer B Brewer 150-00
14 Hampden A Hampden 146-01
15 John Bapst B John Bapst 130-04
16 Old Town B Old Town 128-03
17 Caribou C Caribou 122-07
18 Hermon B Hermon 121-11
19 Belfast B Belfast 113-10
20 Caribou B Caribou 106-03
21 Belfast C Belfast 102-08
22 Brewer C Brewer 81-07
Event 41 Girls Javelin Throw TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 299-00 1992 Brewer
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Orono A Elea Kass/Analies Dyjak/Lauren Stoops 272-04 10
2 Ft. Fairfield A Ft. Fairfield 234-00 8
3 Hampden A Hampden 228-07 6
4 Old Town A Old Town 223-11 4
5 Brewer A Brewer 216-08 2
6 Hernon A Hermon 198-01 1
7 Caribou A Caribou 198-00
8 Mt. Desert A MDI 195-08
9 Old Town B Old Town 181-11
10 Belfast A Belfast 178-07
11 Mt. Desert B MDI 177-05
12 Central A Central 170-09
13 Hermon B Hermon 144-10
14 Brewer B Brewer 140-00
15 Belfast C Belfast 133-03
16 Hampden B Hampden 130-08
17 Foxcroft A Foxcroft 125-09
18 Belfast B Belfast 104-06
19 Ft. Fairfield B Ft. Fairfield 79-02
20 Caribou B Caribou 56-10
Event 43 Girls Shot Put TEAM
=======================================================================
MDI Relays: R 102-00.50 1999 Orono
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Old Town A Jessica Pollard/Ali King/Laura Martin 84-01.25 10
2 Brewer A Brewer 78-05.00 8
3 John Bapst A John Bapst 74-06.25 6
4 Hernon A Hermon 72-10.00 4
5 Belfast A Belfast 72-04.00 2
6 Orono A Orono 72-00.50 1
7 Ft. Fairfield A Ft. Fairfield 68-04.75
8 Caribou A Caribou 64-07.75
9 Hampden A Hampden 64-04.50
10 Mt. Desert A MDI 60-03.25
11 Hampden B Hampden 58-11.25
12 Central A Central 58-07.75
13 Brewer B Brewer 58-02.25
14 Central B Central 58-00.25
15 Belfast B Belfast 46-03.00
16 Caribou B Caribou 37-06.25
17 Hermon B Hermon 35-03.75
18 Belfast C Belfast 34-01.25
19 John Bapst B John Bapst 33-09.75
20 Caribou C Caribou 31-08.50
21 Hampden C Hampden 27-11.75
22 Old Town B Old Town 16-10.00