Phillips Exeter Meet                              
                    at Phillips Exeter Academy  - 2/14/2018                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hock, Maggie              11 Phillips Exe           2:53.53    6   
  2 van Dijkum, Alexandra     11 Phillips Exe           3:21.22    4   
  3 Hall, Sydney              11 The Governor           3:21.98    3   
  4 Gilchrist, Lucy           10 Phillips Exe           3:24.13    2   
  5 Richards, Kristen         11 Phillips Exe           3:36.15    1   
  6 Cowles, Anneliese          9 Phillips Exe           3:49.72  
 
Event 2  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Foley, Ryan               12 Phillips Exe           2:46.84    6   
  2 Chen, Connor               9 Phillips Exe           2:47.23    4   
  3 Lagan, Samuel             11 Landmark Sch           2:50.89    3   
  4 Martel, John              11 Phillips Exe           2:52.52    2   
  5 Shea, Ryan                10 Landmark Sch           2:56.68    1   
  6 Horrigan, Philip           9 Phillips Exe           2:57.23  
  7 Scott, Traxler            12 Phillips Exe           2:57.42  
  8 Citron, Noah              11 Phillips Exe           3:00.57  
  9 Clark, William             9 Phillips Exe           3:00.84  
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Hannah             11 Phillips Exe              9.38    6   
  2 Wright, Marymegan          9 Phillips Exe              9.77    4   
  3 Green, Merryl             11 Landmark Sch              9.78    3   
  4 Brown, Gabby              11 Phillips Exe             10.02    2   
  5 Xiu, Helen                10 Phillips Exe             10.15    1   
  6 Bolland, Molly             9 The Governor             11.07  
  7 Levan, Casienne           10 The Governor             11.41  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fox, Owen                  9 Phillips Exe              9.57    6   
  2 Chang, Sam                10 Phillips Exe              9.64    4   
  3 Morris, Zach              10 Phillips Exe              9.84    3   
  4 Jiang, Kevin              10 The Governor              9.92    2   
  5 Nekoroski, Will           10 The Governor             10.68    1   
  6 Rwikangura, Derrick       12 Hyde School              10.72  
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wright, Marymegan          9 Phillips Exe              7.53   5   6   
  2 Tivnan, Jenna             12 The Governor              7.65   5   4   
  3 Hanlon, Erin              10 The Governor              7.86   5   3   
  4 Okeremi, Tise             10 Phillips Exe              7.97   5   2   
  5 Nwankwoala, Ogechi        11 Phillips Exe              7.98   4   1   
  6 Houston, Evie              9 Phillips Exe              8.00   5 
  7 Hayes, Lauren             12 The Governor              8.03   5 
  8 Stockwell, Tia            10 Phillips Exe              8.14   5 
  9 Brown, Rachel             10 The Governor              8.27   5 
 10 Barton, Alys               9 Phillips Exe              8.27   4 
 11 McIlroy, Rosemary          9 Phillips Exe              8.31   2 
 12 Hanlon, Alli               9 Phillips Exe              8.32   1 
 13 Rusolillo, Julia          11 The Governor              8.32   4 
 14 Truluck, Merrill          12 Hyde School               8.33   4 
 15 Yang, Alana                9 Phillips Exe              8.36   4 
 16 Collins, Myra             11 Phillips Exe              8.39   1 
 17 Schutt, Tatum             10 Phillips Exe              8.47   3 
 18 West, Bea                  9 Phillips Exe              8.49   4 
 19 Xiu, Helen                10 Phillips Exe              8.54   1 
 20 Lu, Sarah                 11 Phillips Exe              8.64   1 
 21 Ezekwenna, Lulu           11 Phillips Exe              8.68   1 
 21 Tamasi, Stephanie         11 The Governor              8.68   4 
 23 Coombs, Shelagh           10 Phillips Exe              8.71   3 
 24 Perez, Jone               11 The Governor              8.83   3 
 25 Allison, Adia              9 Phillips Exe              8.84   3 
 26 Owoeye, Eni               12 The Governor              8.85   3 
 27 Aguilar, Kiki             10 Phillips Exe              8.88   2 
 28 Stewart, Isabelle          9 The Governor              8.89   3 
 29 Cuevas, Daphne             9 The Governor              8.89   2 
 30 Abenante, Lucie            9 The Governor              8.91   3 
 31 Rainier, Lucy              9 The Governor              8.97   2 
 32 Baustert, Haley           12 Hyde School               9.13   1 
 33 Glendon, Camryn           10 The Governor              9.49   2 
 34 Binnie, Devin             11 The Governor              9.50   2 
 35 Griffin, Sarah            10 The Governor              9.51   2 
 36 DiGiammo, Elisa           10 The Governor              9.76   1 
 
Event 6  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Laakkonen, Otto          12 The Governor              6.86   4   6   
  2 Das, Raj                  11 Phillips Exe              6.93   4   4   
  3 Manchester, Linus         11 Phillips Exe              7.02   4   3   
  4 Smith, Drew                9 Phillips Exe              7.03   4   2   
  5 Murtagh, Ben              12 The Governor              7.05   4   1   
  6 Liquigan, Andrew          11 Phillips Exe              7.07   4 
  7 Rochford, Kyle            12 The Governor              7.19   4 
  8 Abdow, Maulid             PG Hyde School               7.30   3 
  9 Morris, Zach              10 Phillips Exe              7.34   3 
 10 Cevallos, Isaias          11 Phillips Exe              7.43   3 
 11 Nguyen, Ryan               9 Phillips Exe              7.43   3 
 12 Mulonda, Mwesa            PG Hyde School               7.44   3 
 13 Chang, Sam                10 Phillips Exe              7.45   3 
 14 Zhang, Jack               10 Phillips Exe              7.46   3 
 15 Perez, Alex               11 Phillips Exe              7.51   2 
 16 Albert, Ben                9 Hyde School               7.54   2 
 17 Danforth, Jed             11 Hyde School               7.54   1 
 18 Flores, Cameron           11 Landmark Sch              7.55   3 
 19 Gonzalez, David           10 Phillips Exe              7.64   2 
 20 Amin, Mohammed            11 Phillips Exe              7.70   2 
 21 Mukama, Louis              9 Phillips Exe              7.71   2 
 22 Yilmaz, Altug             11 Hyde School               7.80   1 
 23 Goydan, Will               9 Phillips Exe              7.85   2 
 24 Sakano, Kei                9 Phillips Exe              7.86   2 
 25 Alsop, Ian                10 Landmark Sch              7.91   1 
 26 Kechriotis, Alex           9 Phillips Exe              8.23   2 
 
Event 7  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Melvin, Claire            12 Phillips Exe           2:22.37    6   
  2 Hyer, Kerstin              9 Phillips Exe           2:45.96    4   
  3 Lazorik, Olivia           10 Phillips Exe           2:46.76    3   
 
Event 8  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Derossi, Grayson          12 Phillips Exe           2:04.58    6   
  2 Mikofsky, Miles           11 Phillips Exe           2:07.21    4   
  3 Neuhaus, Charlie          11 Phillips Exe           2:10.86    3   
  4 Porras, EJ                10 Phillips Exe           2:17.72    2   
 
Event 9  Girls 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Everett, Grace            10 The Governor           1:03.82    6   
  2 Hanlon, Alli               9 Phillips Exe           1:05.36    4   
  3 Brown, Hannah             11 Phillips Exe           1:05.68    3   
  4 Griffin, Olivia            9 The Governor           1:05.94    2   
  5 Barton, Alys               9 Phillips Exe           1:06.07    1   
  6 Green, Merryl             11 Landmark Sch           1:08.08  
 
Event 10  Boys 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Moriarty, Luke            11 The Governor             54.55   2   6   
  2 Perez, Alex               11 Phillips Exe             58.36   2   4   
  3 Mullen, Shane             11 The Governor             59.22   2   3   
  4 Hu, Eugene                11 Phillips Exe           1:02.20   2   2   
  5 Jean-Jacques, JD           9 Phillips Exe           1:03.33   1   1   
  6 Shetreet, Miguel          10 Phillips Exe           1:03.78   1 
  7 Fraser, Alex               9 Phillips Exe           1:05.29   1 
 
Event 11  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tivnan, Jenna             12 The Governor             28.85   6   6   
  2 Yang, Alana                9 Phillips Exe             29.68   5   4   
  3 Hayes, Lauren             12 The Governor             29.73   6   3   
  4 Brown, Rachel             10 The Governor             30.03   6   2   
  5 McIlroy, Rosemary          9 Phillips Exe             30.22   5   1   
  6 Bolland, Molly             9 The Governor             30.40   5 
  7 Palmer, Emily              9 The Governor             30.51   6 
  8 Collins, Myra             11 Phillips Exe             30.66   5 
  9 Faliero, Brody             9 Phillips Exe             31.15   5 
 10 Schutt, Tatum             10 Phillips Exe             31.17   4 
 11 Tamasi, Stephanie         11 The Governor             31.30   4 
 12 Coombs, Shelagh           10 Phillips Exe             31.34   5 
 13 Truluck, Merrill          12 Hyde School              31.75   1 
 14 Ezekwenna, Lulu           11 Phillips Exe             31.81   4 
 15 Perez, Jone               11 The Governor             32.19   4 
 16 Stewart, Isabelle          9 The Governor             32.24   3 
 17 Aguilar, Kiki             10 Phillips Exe             32.57   2 
 18 Lu, Sarah                 11 Phillips Exe             32.59   4 
 19 West, Bea                  9 Phillips Exe             32.81   4 
 20 Abenante, Lucie            9 The Governor             32.93   3 
 21 Allison, Adia              9 Phillips Exe             33.25   3 
 22 Rainier, Lucy              9 The Governor             34.11   3 
 23 Levan, Casienne           10 The Governor             34.77   2 
 24 Binnie, Devin             11 The Governor             36.44   6 
 25 Griffin, Sarah            10 The Governor             36.78   1 
 26 Glendon, Camryn           10 The Governor             36.92   2 
 27 DiGiammo, Elisa           10 The Governor             38.34   1 
 
Event 12  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Laakkonen, Otto          12 The Governor             24.16   4   6   
  2 Murtagh, Ben              12 The Governor             24.32   4   4   
  3 Das, Raj                  11 Phillips Exe             24.45   4   3   
  4 Liquigan, Andrew          11 Phillips Exe             24.99   4   2   
  5 Manchester, Linus         11 Phillips Exe             25.02   4   1   
  6 Abdow, Maulid             PG Hyde School              25.46   1 
  7 Danforth, Jed             11 Hyde School              25.96   1 
  8 Zhang, Jack               10 Phillips Exe             26.14   3 
  9 Mulonda, Mwesa            PG Hyde School              26.32   1 
 10 Chang, Sam                10 Phillips Exe             26.78   3 
 11 Gonzalez, David           10 Phillips Exe             26.93   3 
 12 Mukama, Louis              9 Phillips Exe             27.37   3 
 13 Nguyen, Ryan               9 Phillips Exe             27.49   3 
 14 Cevallos, Isaias          11 Phillips Exe             27.75   2 
 15 Yilmaz, Altug             11 Hyde School              27.88   1 
 16 Flores, Cameron           11 Landmark Sch             28.11   3 
 17 Sakano, Kei                9 Phillips Exe             28.22   2 
 18 Fox, Owen                  9 Phillips Exe             28.45   2 
 19 Alsop, Ian                10 Landmark Sch             28.54   2 
 20 Kechriotis, Alex           9 Phillips Exe             28.68   2 
 21 Nekoroski, Will           10 The Governor             29.21   2 
 22 Rwikangura, Derrick       12 Hyde School              29.50   1 
 23 Zhang, Sonny              12 Hyde School              30.89   1 
 
Event 13  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simas, Emily              12 The Governor           5:14.01    6   
  2 Luff, Caroline             9 Phillips Exe           5:14.83    4   
  3 Payne, Cora               12 Phillips Exe           5:18.09    3   
  4 Gray, Grace               11 Phillips Exe           5:38.73    2   
  5 Bredstein, Khanna         12 Phillips Exe           5:41.46    1   
  6 Ahern, Erin               10 Phillips Exe           5:54.08  
  7 Kopunova, Sara            12 Phillips Exe           5:54.88  
  8 Zhang, Joy                12 Phillips Exe           6:10.47  
  9 Mofu, Vanessa             10 The Governor           7:03.48  
 
Event 14  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shea, Ryan                10 Landmark Sch           4:47.07    6   
  2 Lagan, Samuel             11 Landmark Sch           4:47.68    4   
  3 Puchalski, Jack            9 Phillips Exe           4:47.87    3   
  4 Ahmed, Ibrahim             9 Phillips Exe           5:04.41    2   
  5 Stephans, TJ              11 Landmark Sch           5:04.53    1   
 
Event 15  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillips Exeter Academy  'A'                        1:52.26    6   
     1) Nwankwoala, Ogechi 11           2) Okeremi, Tise 10               
     3) Brown, Gabby 11                 4) Wright, Marymegan 9            
  2 The Governors Academy  'A'                          2:01.78    4   
     1) Bolland, Molly 9                2) Rusolillo, Julia 11            
     3) Palmer, Emily 9                 4) Tivnan, Jenna 12               
 -- Phillips Exeter Academy  'B'                       X1:57.27  
     1) Stockwell, Tia 10               2) McIlroy, Rosemary 9            
     3) Barton, Alys 9                  4) Houston, Evie 9                
 -- Phillips Exeter Academy  'C'                       X2:03.61  
     1) Ezekwenna, Lulu 11              2) Hanlon, Alli 9                 
     3) Schutt, Tatum 10                4) Faliero, Brody 9               
 
Event 16  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillips Exeter Academy  'A'                        1:38.65    6   
     1) Liquigan, Andrew 11             2) Das, Raj 11                    
     3) Manchester, Linus 11            4) Blaise, Cedric 12              
  2 Hyde School  'A'                                    1:47.52    4   
     1) Yilmaz, Altug 11                2) Albert, Ben 9                  
     3) Mulonda, Mwesa PG               4) Abdow, Maulid PG               
 -- Phillips Exeter Academy  'B'                       X1:40.02  
     1) Kim, Sam 10                     2) Zhu, Greg 12                   
     3) Kang, Jinwoo 10                 4) Coogan, William 10             
 
Event 17  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 The Governors Academy  'A'                          4:27.93    6   
     1) Everett, Grace 10               2) Brown, Rachel 10               
     3) Hayes, Lauren 12                4) Hanlon, Erin 10                
  2 Phillips Exeter Academy  'A'                        4:39.65    4   
     1) Lee, Bianca 10                  2) Hyer, Kerstin 9                
     3) Li, Emy 10                      4) Huh, Madeline 10               
 
Event 18  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 The Governors Academy  'A'                          3:47.03    6   
     1) Moriarty, Luke 11               2) Mullen, Shane 11               
     3) Murtagh, Ben 12                 4) Laakkonen, Otto  12           
 -- Phillips Exeter Academy  'A'                            DNF  
     1) Neuhaus, Charlie 11             2) Porras, EJ 10                  
     3) Jean-Jacques, JD 9              4) Derossi, Grayson 12            
 -- Phillips Exeter Academy  'B'                       X3:59.05  
     1) Kim, David 10                   2) Zhu, Greg 12                   
     3) Kang, Jinwoo 10                 4) Coogan, William 10             
 -- Phillips Exeter Academy  'C'                       X4:04.20  
     1) Martel, John 11                 2) Horrigan, Philip 9             
     3) Puchalski, Jack 9               4) Foley, Ryan 12                 
 
Event 19  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kirsch, Carly             10 Phillips Exe          30-06.25    6   
  2 Mbanugo, Nasa             11 Phillips Exe          29-09.75    4   
  3 Okeremi, Tise             10 Phillips Exe          26-06.50    3   
  4 Murphy, Maureena          10 Phillips Exe          24-02.00    2   
  5 Bragg, Rosalynn           11 Hyde School           19-07.25    1   
  6 Jangigian, Nina           12 Hyde School           17-06.25  
 
Event 20  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lazarus, Noah             12 Hyde School           45-09.25    6   
  2 Sauer, Peter              11 Phillips Exe          42-10.75    4   
  3 Cooper, Jake              12 Landmark Sch          42-06.50    3   
  4 Murray, Harrison          11 Phillips Exe          40-04.00    2   
  5 Swiniarski, Andrew        11 The Governor          36-08.50    1   
  6 Akman, Deniz              10 Phillips Exe          36-06.00  
  7 Walker, Kendal            11 Phillips Exe          33-04.50  
  8 McKenna, James             9 Phillips Exe          30-11.00  
  9 Tuttle, Rylan             12 Phillips Exe          30-10.25  
 10 Hughes, Ryan              10 Hyde School           30-07.00  
 11 Podell, Justin            12 Hyde School           29-10.75  
 12 Albert, Ben                9 Hyde School           29-07.00  
 13 Hamad, Mahdi              10 Phillips Exe          24-08.25  
 14 Tryon, Cole                9 Hyde School           23-11.75  
 
Event 21  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tivnan, Jenna             12 The Governor          15-07.00    6   
  2 Houston, Evie              9 Phillips Exe          15-01.00    4   
  3 Yang, Alana                9 Phillips Exe          14-09.25    3   
  4 Hanlon, Erin              10 The Governor          14-08.75    2   
  5 Romero, Annelise          12 Phillips Exe          14-06.75    1   
  6 Stockwell, Tia            10 Phillips Exe          13-11.50  
  7 Lu, Sarah                 11 Phillips Exe          13-05.75  
  8 Rusolillo, Julia          11 The Governor          13-03.75  
  9 Collins, Myra             11 Phillips Exe          13-00.25  
 10 Ezekwenna, Lulu           11 Phillips Exe          12-05.00  
 11 McIlroy, Rosemary          9 Phillips Exe          12-03.00  
 12 Owoeye, Eni               12 The Governor          12-02.75  
 13 Baustert, Haley           12 Hyde School           11-09.25  
 14 Glendon, Camryn           10 The Governor          11-00.00  
 15 Binnie, Devin             11 The Governor          10-07.75  
 
Event 22  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ngala, Abel               12 Phillips Exe          20-04.50    6   
  2 Blaise, Cedric            12 Phillips Exe          19-04.00    4   
  3 Abdow, Maulid             PG Hyde School           19-03.00    3   
  4 Flores, Cameron           11 Landmark Sch          18-11.50    2   
  5 Murtagh, Ben              12 The Governor          18-10.50    1   
  6 Zhang, Jack               10 Phillips Exe          18-03.00  
  7 Moriarty, Luke            11 The Governor          17-08.25  
  8 Yilmaz, Altug             11 Hyde School           17-07.00  
  9 Mulonda, Mwesa            PG Hyde School           17-06.50  
 10 Mikofsky, Miles           11 Phillips Exe          16-05.50  
 11 Cevallos, Isaias          11 Phillips Exe          15-10.00  
 12 Amin, Mohammed            11 Phillips Exe          15-09.25  
 13 Mukama, Louis              9 Phillips Exe          15-00.75  
 14 Zhang, Sonny              12 Hyde School           12-02.75  
 
Event 23  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Faliero, Brody             9 Phillips Exe           4-08.00    6   
  2 Bolland, Molly             9 The Governor           4-06.00    4   
  3 Everett, Grace            10 The Governor           4-04.00    3   
  4 Owoeye, Eni               12 The Governor          J4-04.00    2   
  5 Palmer, Emily              9 The Governor          J4-04.00    1   
  6 Stewart, Isabelle          9 The Governor           4-02.00  
  7 Coombs, Shelagh           10 Phillips Exe           4-00.00  
 -- Abenante, Lucie            9 The Governor                NH  
 
Event 24  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rochford, Kyle            12 The Governor           5-04.00    6   
  2 Jiang, Kevin              10 The Governor           5-02.00    4   
  3 Perez, Alex               11 Phillips Exe           5-00.00    3   
 -- Gonzalez, David           10 Phillips Exe                NH  
 -- Johnson, Morgan            9 Phillips Exe                NH  
 -- Moriarty, Luke            11 The Governor                NH  
 -- Blaise, Cedric            12 Phillips Exe                NH  
 
Event 25  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rusolillo, Julia          11 The Governor           8-00.00    6   
  2 Ahern, Erin               10 Phillips Exe           6-06.00    4   
 
Event 26  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Morgan            9 Phillips Exe           9-00.00    6   
  2 Amin, Mohammed            11 Phillips Exe           7-06.00    4   
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Phillips Exeter Academy    114        2) The Governors Academy      69   
    3) Landmark School              3        4) Hyde School                 1   
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Phillips Exeter Academy    102        2) The Governors Academy      47   
    3) Landmark School             20        4) Hyde School                13