Maine High School Outdoor Track   

Home ] [ Meet Results ] League / State Records ] Coach's Info ] Meet Photos on Shutterfly ]

June 20, 2010

SEND US YOUR MEET RESULTS!

We would like to post as many results from Maine high school meets as possible.  Send results to runsub5@roadrunner.com.  If using Hy-Tek's Meet Manager, save a results report as an HTML file.  We can also post meet results that are Word, Excel, or text files.

Archived Results: 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

2010 Meet Results

DATE MEET LOCATION
June 19, 2010 Maine USATF Junior Olympic State Championship Meet Scarborough
June 12, 2010 New England Championship Meet New Britain, CT
June 9, 2010 Class C State Meet: Girls - Boys - Meet Photos Foxcroft
June 7, 2010 Capitol Area Middle School League Invitational: Results - Scores Cony
June 5, 2010 Class A State Meet: Girls - Boys - Flotrack Video Coverage Cony
June 5, 2010 Class B State Meet: Girls - Boys - Meet Photos Windham
June 3, 2010 Triple C Middle School Invitational ??
June 3, 2010 Andy Valley League Middle School Championship Tripp Middle School
June 3, 2010 SMAA Middle School Championship Scarborough
June 2, 2010 PVC Freshman Championship Meet: Girls - Boys Bucksport
June 1, 2010 Central Maine Freshman Championship Meet Bowdoin
May 29, 2010 KVAC Championship Meet: Class A - Class B Bath
May 29, 2010 WMC Championship Meet: Results - Team Scores Yarmouth
May 29, 2010 SMAA Championship Meet: Results - Team Scores Thornton Academy
May 29, 2010 PVC Small School Championship Meet: Girls - Boys Foxcroft
May 28, 2010 PVC Large School Championship Meet: Girls - Boys - Video (Coming Soon) MDI
May 28, 2010 MVC Championship Meet: Results - Team Scores Cony
May 26, 2010 PVC JV Championship Meet: Girls - Boys Bangor
May 24, 2010 Fred Almquist Middle School Invitational: Girls - Boys University of Maine
May 22, 2010 Cony Under the Lights Meet: Results - Scores Cony
May 22, 2010 Caribou, Hampden, Presque Isle, Limestone/MSSM, Ft. Fairfield, PCHS, Bangor Christian: Girls - Boys Caribou
May 22, 2010 1st Annual River City Rivals (Lewiston, Edward Little, Bangor, Brewer): Girls - Boys - Photos - Video Lewiston
May 22, 2010 Old Town, Orono, Elan, Hermon, Dexter, Central, Schenck, Calais, Narraguagus, Stearns: Girls - Boys Orono
May 22, 2010 York County Championship Thornton Academy
May 21, 2010 KVAC Community Cup: Results - Scores Lawrence
May 21, 2010 Cumberland County Championship: Results - Scores Scarborough
May 21, 2010 Foxcroft, Greenville, Bangor, John Bapst, Washington Academy, Penquis, Valley, Calvary Chapel, Mattanawcook: Girls - Boys Foxcroft
May 21, 2010 Belfast, Mt. View, Camden Hills, Rockland, Lincoln Academy, Medomak, Islesboro: Girls - Boys Belfast
May 21, 2010 Leavitt, Mt. Blue, Nokomis, MCI: Results - Team Scores Leavitt
May 21, 2010 Telstar, Dirigo, Livermore Falls, Jay, Mt. Abram, Mt. Valley: Girls - Boys - Team Scores Telstar
May 21, 2010 Mt. Ararat, Brunswick, Oxford Hills, Morse Mt. Ararat
May 21, 2010 Fryeburg, Lake Region, Sacopee Valley, Waynflete Fryeburg
May 21, 2010 Hancock County Championship Meet: Girls - Boys MDI
May 18, 2010 Biddeford, Thornton, Bonny Eagle, Massabesic: Girls Biddeford
May 18, 2010 Aroostook County Championship Meet Presque Isle
May 18, 2010 Windham, Scarborough, Gorham, Westbrook: Results - Team Scores Windham
May 18, 2010 Under The Lights Meet Mt. Ararat
May 18, 2010 Middle School Meet at Ellsworth: Girls - Boys Ellsworth
May 18, 2010 Waterville Freshman Invitational: Results - Scores Waterville
May 18, 2010 Noble, Marshwood, Sanford, Kennebunk: Girls Noble
May 17, 2010 Portland, Cheverus, Deering, South Portland: Boys Portland
May 17, 2010 Bonny Eagle, Thornton, Massabesic, Biddeford: Results - Team Scores Bonny Eagle
May 15, 2010 MDI Relays: Girls Relay Events - Girls Individual Field Events - Boys Relay Events - Boys Individual Field Events (Girl's PV Corrected 5/16) MDI
May 14, 2010 Edward Little, Waterville, Belfast, Erskine: Girls - Boys Edward Little
May 14, 2010 Mt. Ararat, Morse, Mt. View, Camden Hills, North Haven Mt. Ararat
May 14, 2010 Traip, Freeport, Fryeburg, Yarmouth, Seacoast Christian : Girls - Boys Traip
May 14, 2010 Greely, York, Cape, NYA Greely
May 14, 2010 Noble, Westbrook, Bonny Eagle, Portland: Results - Team Scores Noble
May 14, 2010 Poland, Falmouth, St. Doms: Girls - Boys Poland
May 13, 2010 Hall-Dale, Carrabec, Madison, Monmouth, Richmond, Mt. Abram: Results - Team Scores Hall-Dale
May 13, 2010 Middle School Meet at Foxcroft: Girls - Boys Foxcroft
May 13, 2010 Wiscasset, Boothbay, Livermore, Winthrop, Jay: Girls - Boys Wiscasset
May 13, 2010 Telstar, Dirigo, Lisbon, Mt. Valley: Girls - Boys - Team Scores Telstar
May 13, 2010 Skowhegan, Cony, Mt. Blue, MCI: Girls - Boys Skowhegan
May 13, 2010 Gardiner, Messalonskee, Oxford Hills, Lawrence, Lincoln Academy: Results - Team Scores Gardiner
May 13, 2010 Maranacook, Winslow, Nokomis, Leavitt: Results - Team Scores Maranacook
May 13, 2010 Brunswick, Bangor, Lewiston, Medomak, Rockland, George's Valley: Results - Team Scores Brunswick
May 12, 2010 South Portland, Noble, Thornton, Gorham, Cheverus: Girls South Portland
May 12, 2010 Orono, Elan, John Bapst, Bucksport, Mattanawcook, Bangor Christian, Dexter: Girls - Boys Orono
May 11, 2010 Thornton, Gorham, Noble, South Portland: Boys Thornton
May 11, 2010 Ellsworth, Hampden, MDI, Sumner, GSA, Narraguagus, Washington Academy, Calais: Girls - Boys Ellsworth
May 11, 2010 Middle School Meet at Orono: Girls - Boys Orono
May 11, 2010 Caribou, Presque Isle, Ft. Kent, Ft. Fairfield Caribou
May 11, 2010 Bangor, Brewer, Old Town, Central, Searsport: Girls - Boys Bangor
May 11, 2010 Foxcroft, Hermon, Madison, PCHS, Greenville, Upper Kennebec Valley, Penquis, Stearns, Schenck: Girls - Boys Foxcroft
May 10, 2010 Middle School Meet at Ellsworth: Girls - Boys Ellsworth
May 10, 2010 Wiscasset, Lisbon, Boothbay, Hall-Dale, Richmond, Winthrop: Girls - Boys Wiscasset
May 8, 2010 Caribou, MDI, Ft. Kent, , Limestone/MSSM, Ft. Fairfield, John Bapst, Mattanawcook, : Girls - Boys Caribou
May 7, 2010 Scarborough Relays Scarborough
May 7, 2010 Foxcroft, Hampden, John Bapst, Ellsworth, Greenville, Madison, PCHS, Dexter, Penquis: Girls - Boys Foxcroft
May 7, 2010 Belfast, Medomak, Mt. View: Girls - Boys Belfast
May 7, 2010 Orono, Brewer, Hermon, Calais, Lubec, Washington Academy, Central, GSA, Narraguagus, Schenck, Bangor Christian: Girls - Boys Orono
May 6, 2010 Oxford Hills, Brunswick, Mt. Ararat, Waterville Oxford Hills
May 6, 2010 Telstar, Jay, Livermore, Mountain Valley, Winthrop, St. Doms: Girls - Boys - Team Scores Telstar
May 6, 2010 Wells, Greely, Traip. Cape Elizabeth: Girls - Boys Wells
May 4, 2010 Greely, Thornton, Biddeford, Waynflete: Girls - Boys Greely
May 4, 2010 Scarborough. South Portland, North Yarmouth, Cape Elizabeth: Results - Scores Scarborough
May 4, 2010 Erskine, Belfast, MCI, Lawrence: Results - Team Scores Erskine
May 4, 2010 Poland, Lake Region, Bonny Eagle, Westbrook: Girls - Boys Poland
May 4, 2010 Edward Little, Gardiner, Mt. View, Morse, Oak Hill: Girls Scoresheet - Girls Results - Boys Scoresheet - Boys Results Morse
May 4, 2010 Gorham, Windham, Sacopee Valley, Fryeburg Academy Gorham
May 4, 2010 Lewiston, Cony, Mt. Blue, Maranacook. Leavitt: Girls - Boys Lewiston
May 3, 2010 Telstar, Madison, Carrabec, Mt. Abram: Girls - Boys - Team Scores Telstar
April 30, 2010 Traip, NYA, Greely, Waynflete: Girls - Boys Traip
April 30, 2010 Bangor, Caribou, Hampden, GSA, Ft. Fairfield, Greenville, Limestons, MSSM, Penquis: Girls - Boys Bangor
April 30, 2010 MDI, Old Town, Hermon, Central, Mattanawcook, Calais, Calvary Chapel, Searsport: Girls - Boys MDI
April 30, 2010 Bucksport, Presque Isle, PCHS, Ft. Kent, Bangor Christian: Girls - Boys Bucksport
April 30, 2010 Lawrence, Mt. View, Camden Hills, John Bapst, Nokomis, MCI Lawrence
April 30, 2010 Ellsworth, Brewer, Orono, Dexter, Foxcroft, Narraguagus, Lubec, Sumner Washington Academy: Girls - Boys Ellsworth
April 29, 2010 Wiscasset, Jay, Livermore, Boothbay: Girls - Boys Wiscasset
April 29, 2010 Gardiner, Lisbon, Belfast, Medomak, Lincoln, Monmouth, Valley, Oak Hill Gardiner
April 29, 2010 Maranacook, Edward Little, Mt. Blue, Rockland, George's Valley: Results - Pole Vault - Team Scores Maranacook
April 29, 2010 Leavitt, Mt. Ararat, Lewiston, Oxford Hills Leavitt
April 29, 2010 Skowhegan, Erskine, Messalonskee, Winslow, : Girls - Boys Skowhegan
April 29, 2010 Brunswick, Waterville, Cony, Morse - Team Scores Brunswick
April 27, 2010 Scarborough, Thornton, Marshwood, Deering: Girls Results - Team Scores Thornton
April 27, 2010 Sacopee Valley, Old Orchard Beach, Elan, Seacoast Christian, Berwick Academy, Greater Portland Christian: Boys Sacopee Valley
April 27, 2010 Marshwood, Scarborough, Thornton, Deering: Boys Marshwood
April 26, 2010 Cony, Nokomis, Mt. Blue, Skowhegan: Results - Scores Cony
April 24, 2010 Hebron, NYA, Hyde, Seacoast, Elan, Gould, Berwick Hebron
April 24, 2010 Bucksport, Hampden, George Stevens, Dexter, Limestone/MSSM, John Bapst, Caribou, Schenck, Calais, Stearns: Girls - Boys Bucksport
April 24, 2010 Orono, Old Town, MDI, Presque Isle, Greenville, Foxcroft, Searsport, Mattanawcook, Ft. Fairfield, PCHS, Sumner: Girls - Boys Orono
April 23, 2010 Bangor, Brewer, Central, Ft. Kent, Bangor Christian, Ellsworth, Hermon, Penquis, Washington Academy: Girls - Boys - Meet Photos Bangor
April 21, 2010 Thornton Academy Alumni Coaches Invitational: Girls - Boys Thornton Academy
April 20, 2010 Edward Little, Brunswick, Oxford Hills, Mt. Ararat: Results - Team Scores - Meet Photos Edward Little
April 20, 2010 Tom Foley Invitational Greely
April 15, 2010 Camden Hills, Medomak Valley, Maranacook, Lincoln Academy, North Haven Camden Hills
April 15, 2010 Wiscasset, Lisbon, Boothbay, St. Doms, Monmouth: Girls - Boys Wiscasset
April 15, 2010 Telstar, Dirigo, Jay, Livermore-Falls, Mountain Valley, Mt. Abram: Girls - Boys - Scores Telstar
April 15, 2010 Lewiston, Lawrence, Waterville, Oak Hill, Gardiner: Girls - Boys Lewiston
April 15, 2010 Belfast, Brewer, MCI, Erskine, Searsport, Rockland, Mt. View, George's Valley: Girls - Boys Belfast